Suche i zniszczone włosy to jeden z najczęstszych problemów, jakie mamy jeśli chodzi o nasze pasma. Nieważne w jaki sposób zniszczyłyśmy włosy: czy to nadmiernym prostowaniem, może rozjaśnianiem, farbowaniem, albo nieodpowiednią dietą. Liczy się fakt, że włosy się łamią, puszą, są matowe, szorstkie i mają rozdwojone końce. W panice szukamy rozwiązania, które pomoże uratować nasze włosy. Jak więc dbać o włosy ekstremalnie zniszczone? W dzisiejszym wpisie przedstawię Wam zasady, których warto się trzymać oraz pokażę listę kosmetyków regenerujących włosy.
Moja przygoda z włosomaniactwem zaczęła się od totalnego zniszczenia włosów. Farbowałam włosy, codziennie przez wiele lat je prostowałam, aż pewnego dnia kompletnie spaliłam: włosy zaczęły odpadać i skręcać się w drobne spiralki. To był taki etap, że włosów nie dało się bardziej zniszczyć. Nie dość, że włosy były okropnie przerzedzone to nie mogłam nad nimi zapanować. Prostowanie już nie pomagało, a wręcz powodowało jeszcze większy nieład na głowie. Naprawdę nie wiedziałam, co mam zrobić, jak o nie dbać, czego używać. Nie miałam nawet nadziei, że cokolwiek mi pomoże.
Dziś już bogatsza w doświadczenie i wiedzę, chętnie podzielę się z Wami jak zregenerować zniszczone włosy. Doskonale wiem jak to jest mieć suche i zniszczone pasma.
Krok 1: Znajdź przyczynę zniszczeń i ją wyeliminuj
Nie da się zadbać o włosy jeśli nadal będziemy je narażać na czynniki, które doprowadziły do totalnej ruiny.
Najczęściej włosy niszczą się między innymi od:
- używania urządzeń do stylizacji włosów: prostownicy, lokówki, falownicy, itp.,
- farbowania i rozjaśniania włosów,
- trwałej ondulacji,
- chodzenia i spania z rozpuszczonymi włosami,
- używania gumek z metalowymi elementami,
- niewłaściwego czesania włosów: szarpania, targania, używania nieodpowiednich szczotek,
- braku jakiejkolwiek pielęgnacji,
- wystawiania włosów na mróz,
- niewłaściwej diety.
O kilku problemach już pisałam, dlatego polecam zerknięcie do poniższych wpisów:
- Czy da się przeżyć bez prostownicy? Jak zrezygnować z prostowania włosów?
- Termoochrona: Jak chronić włosy przed wysoką temperaturą?
- 6 najczęściej popełnianych błędów podczas farbowania włosów
- Jak sobie radzić z rozdwajającymi się końcówkami?
- Jak chronić włosy podczas snu?
- Suche powietrze w mieszkaniu i jego wpływ na włosy
- Zniszczenia mechaniczne włosów
- Jak wybrać szczotkę do włosów
- Czapka - jak ją wybrać, dlaczego warto ją nosić zimą i jaki to ma wpływ na włosy
Ważne:
Czasem przyczyną zniszczeń są choroby. Dlatego jeśli podejrzewasz, że coś jest nie tak wybierz się do lekarza rodzinnego/dermatologa/endokrynologa. Kosmetyki i pielęgnacja doraźnie pomogą, ale nie zapobiegną kolejnym zniszczeniom spowodowanym np. rozregulowaną gospodarką hormonalną.
Krok 2: Zetnij rozdwojone i zniszczone końcówki
Kiedy nasze włosy się łamią, tym bardziej boimy się podciąć końce, bo nie chcemy stracić włosów na długości. Już widzimy, że tracimy część włosów, a myśl o ścięciu nas paraliżuje: wiele dziewczyn nie chce mieć krótkich włosów, a wręcz marzy o bardzo długich. Niestety, rozdwojenia będą piąć się do góry. Dlaczego? Rozszczepione włosy zahaczają się o siebie, a przez to ciężej jest nam je rozczesać. Targanie podczas czesania w takich przypadkach często jest nieuniknione. Jeśli podetniemy włosy i będziemy je odpowiednio zabezpieczać serum lub olejkiem, nie będą się aż tak niszczyć. Przy ekstremalnie zniszczonych włosach konieczne może się okazać podcięcie nawet o kilkanaście centymetrów.
Krok 3: Zafunduj włosom intensywną pielęgnację
Włosy zniszczone, myte samym szamponem będą nadal niszczeć. Nawet najbardziej odżywczy i silikonowy szampon nie wystarczy. W pielęgnacji takich włosów kluczowa jest równowaga proteinowo-emolientowo-humektantowa, czyli musimy zapewnić naszym włosom odpowiednią dawkę składników nawilżających, ochraniających i budulcowych. Na początku jednak sprawdźcie, czy macie włosy suche z natury, czy zniszczone, bo od rodzaju włosa będzie zależeć pielęgnacja. Włosy suche z natury nie przepadają za proteinami, natomiast włosy ekstremalnie zniszczone powinny być pielęgnowane kosmetykami proteinowymi. Staraj się sięgać po maski, które mają bogaty skład. Zrezygnuj z produktów bez spłukiwania i z lekkich odżywek. Przy zniszczonych włosach konieczna jest intensywna regeneracja, którą możesz przeprowadzać nawet po każdym myciu.
Maski regenerujące to np.:
- L'Oreal Absolut Repair Lipidium,
- Gliss Kur Oil Nutritive maska przeciwdziałająca rozdwajaniu,
- Equilibra - regenerująca i odżywiająca maseczka,
- Biovax Naturalne Oleje,
- Biovax do włosów suchych i zniszczonych,
- Love2mix maska z efektem laminowania,
- Biovax Latte,
- Nivea Long Repair odżywka odbudowująca do włosów,
- Isana Professional kuracja do włosów z olejkiem arganowym.
Krok 4: Myj włosy delikatnie
Przed myciem rozczesz dokładnie włosy. Możesz nałożyć na nie odżywkę, albo olej, dzięki czemu odżywisz je i dodatkowo zabezpieczysz przed negatywnym działaniem szamponu. Podczas mycia skup się przede wszystkim na myciu skóry głowy. Włosy na długości powinny zostać umyte spływającą pianą. Na co dzień unikaj silnie oczyszczających i ziołowych szamponów takich jak szampony Barwa ziołowa, Trzy zioła, Familijny, Bambi, Joanna Naturia, Farmona Herbal Care, czy szampony rodzinne Ziaja. Po takie produkty możesz sięgać, ale jedynie gdy zauważysz, że włosy są bez życia, są oklapnięte i szybciej się przetłuszczają. Jednak nie oczyszczaj włosów częściej niż raz w tygodniu. Na co dzień używaj delikatnych szamponów lub jeśli wolisz - produktów z bardziej odżywczym składem. Każde mycie kończ chłodną wodą lub płukanką zakwaszającą (z soku z cytryny, albo octową).
Po umyciu włosów nie wyrzynaj ich, nie wykręcaj i nie trzyj ręcznikiem. Zamiast tego delikatnie odciśnij z nadmiaru wody i zawiń w ręcznik dobrze chłonący wodę. Staraj się zrezygnować z suszenia włosów, ale jeśli nie jest to możliwe susz je chłodnym nawiewem.
Ważne:
Nie kładź się spać z mokrymi i rozpuszczonymi włosami. Włosy mokre są dużo bardziej podatne na zniszczenia niż włosy suche.
Krok 5: Wybierz się do fryzjera na regenerację włosów
Nie jest to obowiązkowym punktem, ale jeśli tylko możesz to wybierz się do fryzjera na zabieg regenerujący włosy. Obecnie w salonach można skorzystać z wielu zabiegów fryzjerskich regenerujących włosy (klik), dzięki którym możemy je odbudować. Efekty takich zabiegów utrzymują się do 3 tygodni, ale odpowiednia pielęgnacja włosów w domu pomoże utrzymać włosy w dobrej kondycji. Z pewnością regeneracja u fryzjera nie jest wystarczająca, ale w kryzysowych sytuacjach warto się wspomóc wizytą w salonie.
Krok 6: Olejuj włosy i nie rezygnuj z silikonów
Oleje i silikony są najlepszymi substancjami, które zabezpieczają włosy przed zniszczeniami i utratą wilgoci. Dzięki olejom suche i zniszczone włosy stają się bardziej gładkie, elastyczne i błyszczące.
Na początku nakładaj oleje przed każdym myciem. Nie zdziw się jeśli włosy bardzo szybko "wypiją" olej. Zniszczone pasma mają to do siebie, że nie wymagają długotrwałego olejowania, bo przez rozchylone łuski włosa olej szybciej dostaje się do wewnątrz. Jeżeli chcesz możesz praktykować całonocne olejowanie, choć z mojego doświadczenia wynika, że przy tak zniszczonych włosach wystarczy nałożyć olej na kilka godzin. Możesz też dodawać kilka kropli oleju do maski stosowanej po myciu. Dzięki temu włosy będą bardziej dociążone i nabłyszczone.
Ważne:
Przygotuj się na to, że nie każdy olej zadziała na Twoje włosy tak jakbyś chciała. Zniszczone włosy z reguły lubią olej lniany, ze słodkich migdałów, palmowy, winogronowy, z kiełków pszenicy, czy też oliwę z oliwek.
Krok 7: Nie poddawaj się
Regeneracja zniszczonych i suchych włosów jest procesem długotrwałym. Czasem włosy są tak zniszczone, że jedynie pomoże im ścięcie. Czasem pierwsze widoczne efekty pojawiają się dopiero po 2- 3 miesiącach, a czasem dopiero po pół roku. Jeśli wytrwasz i nie odpuścisz, stan włosów prędzej, czy później ulegnie poprawie :)
Mam nadzieję, że mój wpis pomoże niejednej osobie spełnić marzenia o zdrowych i pięknych włosach :) Wprowadzenie choćby kilku zasad sprawi, że włosy zaczną wyglądać lepiej.
Doprowadziłyście kiedyś swoje włosy do takiego stanu, że wymagały konkretnej reanimacji?
Aby być ze mną na bieżąco możecie mnie obserwować na facebooku, bloglovin, instagramie czy twitterze!
O tym jak dbać o włosy przeczytacie tutaj: